General Ali Rıza Gürcan Cd. Çırpıcı Çıkmazı Sk. No: 2 Kat: 11 Daire: 64 Merter, Zeytinburnu – İstanbul
tren

Gayrimenkul ve İnşaat Hukuku

Home » Gayrimenkul ve İnşaat Hukuku

İmar hukuku ve inşaat hukuku ve gayrimenkul danışmalık hizmetlerimizin başlıca faaliyet birimlerini oluşturmaktadır. Gayrimenkul alım ve yatırımları, inşaat süreçlerinin takibi, projelerinin yürütülmesi ve gerekli sözleşmelerinin yapılması gibi konularda, tüm alanlarda konu ile alakalı deneyim sahibi avukatlarımız ile süreçleri yerine getirmekteyiz.

EHB, yerli ve yabancı gerçek kişilerle şirketlerin ülkemizde gayrimenkul alım-satımı ve/veya kiralaması yaparken, taşınmaz mükellefiyeti ve/veya takyidatı (ipotek, haciz, irtifak, intifa, sükna, geçit, kaynak ve üst kullanım gibi haklar ) tesis ya da terkin ederken izlenmesi gereken en risksiz hukuki yolları tespit eder, ilgili resmi sözleşmeleri müvekkilin menfaatine en uygun şartlarla düzenler ve tamamlayıcı tapu işlemlerini eksiksiz olarak yerine getirir.Ayrıca, tapu iptali ve tescili davaları, tapu sicili ve kadastro uyuşmazlıklarından doğan davalar, mülkiyet devrinde muvazaa davaları, ecri misil davaları ve kamulaştırma davaları gibi çekişmeli hususlarda ve kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, gayrimenkul satış vaadi sözleşmeleri ve tellallık sözleşmeleri gibi çekişmesiz hususlarda hukuki uzmanlığını ortaya koyar.

Gayrimenkul ve İnşaat Hukuku, toplumun her kesimini son derece yakından ilgilendiren önemli bir hukuk dalıdır. Bu alanda ortaya çıkan uyuşmazlıklar kimi zaman çözümlenemeyerek yargıya taşınabilir. Bu süreçte hukuki destek almak son derece önemlidir. Bu süreçlerin mahkemeye taşınması durumunda taraflar yüksek mahkeme ve diğer giderler ile karşı karşıya kalabilir. Bu da hak kayıplarını meydana getirir. İşlem güvenliği açısından bu konularda gayrimenkul hukuk uzmanlarından hukuki destek almak son derece önemlidir.

Medeni hukukun bir parçası olan gayrimenkul hukuku eşya hukuku bölümleri içinde yer alan bir kavramdır. Arsa, ev, daire ve apartman gibi taşınmazlar için düzenlenen bu hukuk dalı oldukça detaylıdır. Bu detayların hukuki aykırı dururumlar meydana getirmemesi için Gayrimenkul hukuku son derece önemlidir. Mülkiyet hakkı, Gayrimenkul Hukukunun temelini oluşturmakla birlikte, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve T.C Anayasasına göre korunmakta ve kabul görmektedir. Bu anlam da sizlere kapsamlı olarak destek vermeye devam etmekteyiz.

Danışmanlık hizmetlerimiz inşaat sektöründe devlet projeleri, özel sektör ihaleleri, kamu ihaleleri, inşaat sözleşmeleri, ortak girişim anlaşmaları, lisans anlaşmaları, proje yönetimi anlaşmaları, dava yönetimi, sözleşme yönetimi gibi kapsamlı konu başlıkları altında sizlere hizmet veriyoruz. Uzun yıllar alanında çalışan deneyimli bir avukat kadrosu ile sizlere yardımcı olmaya devam etmekteyiz.

Gayrimenkul Hukuku Alanında gösterilen faaliyetler

Sizlere en güvenilir danışmanlık hizmetlerini veriyoruz. Gayrimenkul hukuku alanında gösterdiğimiz faaliyetleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Gayrimenkul alım-satım için gerekli olan sözleşmeler
  • Projeler öncesi hazırlıklar için hukuki ve fiili gerekli incelemeler
  • Yönetim planları, bina izinler ve düzenlemeler ile alakalı danışmalık hizmetleri
  • Yerel ve uluslararası inşaat sözleşmelerinin hazırlanması ve çıkan uyuşmazlıkların çözülmesi
  • İpotek sözleşmesi hazırlama işlemleri
  • Yabancı uyruklu kişilerin, Türkiye’de gayrimenkul edinmesi sürecinde danışmanlık etmek
  • Gayrimenkul sahiplerinin ve yatırımcıların, alım-satım süreci esnasında gerekli olan tüm sözleşmelerin düzenlenmesi e sonrasında ortaya çıkan sorular için gerekli olan hukuki danışmanlık hizmetleri
  • Kiralama hukuku alanında gerekli olan danışmanlık hizmetinin verilmesi

İnşaat hukuku alanında en çetrefilli gayrimenkul uyuşmazlıklarını dahi en hızlı, en güvenilir ve en kısa yoldan çözüme ulaştırmakta tecrübe sahibi olan EHB, bu konuda oldukça hatırı sayılır işlere imza atmış olmaktan ve büyük çaplı inşaat sözleşmelerini hazırlamaktan gurur duymaktadır.

Gayrimenkul ve İnşaat alanında Sıkça Sorulanlar

Kiracım kirasını ödemiyor nasıl çıkartabilirim?
Avukatınız kanalı ile ihtarname ve ardından evinizin bağlı bulunduğu mahkemeye başvurarak kiracıyı kira sözleşmesinde yer alan kurallar neticesinde tahliyesini sağlayabilirsiniz.
Yabancı Uyruklu kişiler Türkiye’de gayrimenkul sahibi olabilir mi?
Tapu kanunu gereğince, yabancı uyruklu kişilerin gayrimenkul sahibi olması karşılıklılık ve yasal sınırlamalara uygunluk koşularına sahip olmasına bağlıdır.
Feel free to ask us questions!